2017-1-3-11 Kompletní vývoj celovečerního hraného filmu

Do výzvy na kompletní vývoj celovečerního hraného filmu se přihlásilo celkem 13 projektů od 13 producentských společností. Mezi nimi hned tři projekty tvůrců, jejichž debuty v uplynulých dvou letech výrazně reprezentovaly českou kinematografii v zahraničí a uspěly i na domácí scéně. Nechyběly také projekty renomovaných tvůrců a překvapivý byl i podíl současných látek (8 projektů), což je ve většině ostatních výzev na podporu hraného filmu spíše raritní.

Tato výzva měla svého favorita a vítězný projekt Grand Prix režiséra Jana Prušinovského a producenta Ondřeje Zimy, který výrazně bodově odskočil dalším titulům. Zajímavé bude sledovat druhé filmy režisérů Jana Těšitele, Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, jejichž debuty David a Já, Olga Hepnarová výrazně překročily hranice České republiky. Oba jejich nové projekty, které Rada podpořila, totiž ve srovnání s jejich prvními filmy přicházejí s velmi netypickými až abstraktními tématy. Mezi podpořenými projekty je i hraný debut dokumentaristy Petra Hátleho, který se však na hranici dokumentu a fikce pohyboval i ve svých předchozích filmech (Gottland a Velká noc). K formátu celovečerního filmu se vrací i klasik česko-slovenské kinematografie Dušan Trančík.

Rada u řady projektů, které prošly výzvou na literární vývoj, musela konstatovat, že producenti stále podporu scénáristů na tvorbu první verze scénáře vnímají jako součást komplexního vývoje a tomu odpovídají i smlouvy, které s tvůrci uzavírají. Obecně je v žádostech o komplexní vývoj patrné, že tvůrčí pozice jsou oproti těm technickým stále znevýhodňovány, což je jeden z faktorů, který negativně ovlivňuje kvalitu české kinematografie. I z tohoto důvodů Rada, která disponovala alokací v takové výši, že by mohla podpořit všechny přihlášené projekty, některé z nich odmítla a alokaci nerozdělila celou.

Hodnocení
Výsledky rozhodování