Výsledky rozhodování Rady - Podpora distribuce českých filmů

2016-3-1-3 Podpora distribuce českých filmů

Kancelář Fondu obdržela do výzvy, jejíž celková alokace činí 3 000 000 Kč, 15 platných žádostí.

Ve výzvě se sešla pestrá škála projektů od žánrových filmů přes minoritní koprodukci až po klasické i nízkonákladové dokumentární filmy a kompilaci krátkých animovaných filmů.

Stejně jako v předchozí výzvě byla větší část žádostí podána producenty filmu a to i přesto, že film bude uveden do kin prostřednictvím standardního distributora. Producentské žádosti se ve velké většině vyznačovaly vyššími distribučními náklady, nedostatečně strukturovaným rozpočtem a nejasnou distribuční i marketingovou strategií, což také velmi často zmiňovali experti v ekonomických posudcích. Často jsou také rozpočet a strategie v rozporu a nedostatečně se reflektují. K těmto okolnostem Rada přihlížela především při rozhodování o částkách pro podpořené projekty.

Ačkoliv Rada pro rok 2016 zvýšila počet výzev na distribuci českého kinematografického díla, aby měli žadatelé optimální podmínky pro včasné zažádání a Rada tak o projektu mohla rozhodnout před jeho premiérou, což je z dlouhodobého hlediska podle jejího názoru nejefektivnější, přesto musela v této výzvě řešit podporu filmů, které mají již po své premiéře v kinech. Rada se shodla na tom, že chce kvalitní filmy s dobře zpracovanými distribučními strategiemi podpořit i po premiéře, a to zejména jako motivaci žadatelům, aby dále takto na distribuci českých filmů pracovali. V těchto případech však Rada výrazně zvažovala výši udělené podpory.

Rada nakonec ohodnotila nad 60 bodů 13 projektů, avšak vzhledem k celkové kvalitě a konkurenci projektů ve výzvě mohlo podporu obdržet jen 8 z nich.

Hodnocení
Výsledky rozhodování