Výsledky rozhodování Rady - Kompletní vývoj celovečerního hraného filmu 2020-1-1-3

Do výzvy na kompletní vývoj celovečerního hraného filmu bylo podáno celkem 24 žádostí. Celkový požadavek na podporu činil 27 096 900 milionů korun, přičemž na výzvu bylo alokováno pouze devět milionů korun. Rada se nakonec rozhodla podpořit celkem dvanáct projektů a alokovanou částku kompletně rozdělila.

Vedle dramat a tragikomedií ze současnosti i minulosti byly mezi žádostmi zastoupeny také žánrové komedie, pohádky, filmy pro dospívající diváky nebo povídkový film. I v letošním roce pokračuje trend uměleckých reflexí problémů současnosti v podobě dystopických látek a trvá také stabilní vlna historických dramat. Mezi autory námětů i plánovanými režiséry filmů najdeme opět debutanty i zkušené tvůrce, v některých případech i v zajímavé mezigenerační tvůrčí kombinaci.

Z dlouhodobého hlediska roste kvalita koncepce podávaných žádostí v této výzvě. Stále ale platí, že některé žádosti jsou podány do kompletního vývoje příliš brzy, v době, která by spíše odpovídala prvotní práci na literární přípravě, bez jakýchkoliv dramaturgických konzultací. V látkách se pak objevují nápadné logické chyby, příliš veliký důraz na žánrové prvky na úkor děje, nebo naopak naprosté podcenění náznaku práce s filmovou formou apod. U některých autorů bohužel stále platí, že nevědí, jak psát treatment nebo co je to synopse. Šest žádostí sice naplnilo očekávání na kvalitu a Radu zaujaly, ale nemohly být podpořeny z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Výsledky rozhodování

Hodnocení