Výsledky rozhodování Rady – 2024-4-1-22 Digitalizace a modernizace kin
Rada ve výzvě 2024-4-1-22 Digitalizace a modernizace kin, ve které měla alokováno 16 milionů korun (v roce 2023 11,4 milionu), obdržela 77 žádostí (v roce 2023 to bylo 56) s celkovým požadavkem 38,8 milionů korun (v roce 2024 24,4 milionu korun).
Fond přijal 37 žádostí na modernizaci kin, 10 žádostí na digitalizaci dle DCI standardu, 27 žádostí na obnovu DCI technologie a 3 žádosti na e-cinema technologie.
Struktura a počet žádostí vypovídá o tom, že se po problémech s rozpočty na investice po covidových letech kina opět vrátila k investování do modernizace kin a to hlavně s menšími projekty.
Narostl počet žádostí na digitalizaci dle DCI a tedy vzniku nových kin, nebo výrazného zlepšení stávajících prostor, kde se promítá.
Kina se také velmi zásadně pustila do obnovy DCI technologií, kdy část projektorů je již opravdu na hraně životnosti. Kina často volila dražší, ale provozně úspornější variantu laserových projektorů.
Přibyly žádosti na technologie e-cinema, většinou do prostor videokaváren a míst ne úplně standardních kino sálů.
Požadavek na celkovou výši podpory byl výrazně vyšší než alokovaná částka ve výzvě.
Rada postupovala dle nastavených priorit a podpořila tak většinu projektů na modernizaci a na digitalizaci dle DCI standardu. Na projekty obnovy a e-cinemy už nezbyly finanční prostředky, ačkoliv byly projekty hodnoceny nad bodovou hranicí po podporu (70 bodů). Tyto projekty by v případě větší alokace ve výzvě byly podpořeny.
Pořadí priorit bylo ve výzvě nastaveno takto: modernizace kin, digitalizace dle standardu DCI, obnova digitální́ technologie DCI a digitalizace mimo standard DCI (tzv. e-cinema).
Rada v souladu s experty postupovala dle deklarovaných priorit a hodnotila jednotlivé typy projektů dle předem definovaných kritérií takto:
– U modernizace se Rada v hodnocení žádostí zaměřila zejména na dosavadní činnost kina a na přínos daného řešení pro diváky a provoz kina.
– U digitalizace dle DCI standardu rozhodovala Rada zejména na zakladě diverzity programu, četnosti projekcí a dlouhodobých záměrů s budovou, hlavně vzhledem k udržitelnosti projektu. Řešila také ekonomickou vhodnost daného technologického řešení.
– U obnovy DCI technologie Rada postupovala stejně jako u modernizace, jen kladla ještě větší důraz na dosavadní činnost žadatele a jeho možnosti financování celého projektu.
– U projektů mimo DCI standard hodnotila hlavně přínos pro zvýšení dostupnosti audiovizuálního obsahu.
Rozhodujícím kritériem u celé výzvy byla stále kvalitní a různorodá dramaturgie, a tedy dobrá práce provozovatele kina.
Rada podpořila 39 projektů, z toho 31 na modernizaci kin, 8 na digitalizaci dle DCI standardu.
Pouze 9 projektů nebylo podpořen s tím, že se dostaly pod bodovou hranici 70 bodů. Ostatní nepodpořené projekty (29) se bodově umístily na pozice, na které vzhledem k alokaci ve výzvě nezbyly finanční prostředky.
V některých případech žadatelé požadovali vyšší částku, než 50 % z celkového rozpočtu, kterou Rada deklarovala ve výzvě. V těchto případech byla částka snížena na maximálně 50 %.
Kina se od výzvy v roce 2023 opět zlepšila s dramaturgickou strukturou programu, přesto by Rada u části projektů očekávala větší pestrost nabízeného obsahu, a to zejména u kin s velkou diváckou základnou a velkou spádovou oblastí. Kina by se také měla snažit zvyšovat počty projekcí, aby bylo možné do programu zařadit nejen mainstreamové filmy.
Je zřejmé, že kina mají potřebu dalších modernizací a jsou schopna si zajistit dalších minimálně 50 % financování svých projektů, ale alokace ve výzvě není dostatečná.